Mistrzostwa Świata w Katarze przejdą do historii pod wieloma względami. Głównie ze względu na nietypowy termin oraz koszty organizacji turnieju. Dlaczego Mundial w 2022 roku nie odbył się latem? Ile pieniędzy wydały władze arabskiego kraju? Z jakimi ograniczeniami muszą liczyć się kibice udający się na Bliski Wschód? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Miłej lektury!
Termin i miejsce rozgrywania Mundialu
Fani futbolu przyzwyczaili się, że Mistrzostwa Świata w piłce nożnej rozgrywane są na przełomie czerwca i lipca. Jednak w tym roku po raz pierwszy w historii Mundial odbędzie się w innym terminie. Czym spowodowana jest ta zmiana?
Kiedy 2 grudnia 2010 roku ogłoszono, że gospodarzem MŚ 2022 będzie Katar, wielu ekspertów uważało, że rozgrywanie meczów w takim klimacie w okresie letnim, może mieć negatywne skutki dla zdrowia zarówno piłkarzy, jak i kibiców. Dlatego też Grupa Zadaniowa FIFA zaproponowała w 2015 roku, żeby turniej odbył się na przełomie listopada i grudnia.
Warto zaznaczyć, że tego typu impreza jeszcze nigdy nie była organizowana przez kraj arabski. Katar to nie tylko pustynny krajobraz i duże upały, ale też kultura zdominowana przez islam. Obowiązujące tam normy obyczajowości są całkowicie odmienne od tych, które panują w Polsce.
Ograniczenia dla kibiców
Kibice, którzy wybierają się na Półwysep Arabski, muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami. Dodatkowo każdy ich krok będzie szczegółowo rejestrowany, ponieważ wszyscy będą zobligowani do zainstalowania specjalnych aplikacji. Tłumaczone jest to względami bezpieczeństwa, jednak w rzeczywistości ma pomóc np. w usuwaniu niewygodnych materiałów.
Na fanów futbolu czekają zakazy, których próżno szukać w innych częściach świata. Na czoło wysuwa się tutaj brak możliwości uprawiania seksu z nieznajomymi. Dopuszczalne jest współżycie tylko z własnym małżonkiem. Mężczyźni dodatkowo muszą uważać np. na to, żeby nie podawać ręki kobietom.
W Katarze generalnie obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Władze tego kraju zrobiły jednak pewien ukłon w stosunku do kibiców i zgodziły się na pewne ustępstwa w tej kwestii. Efektem tego będą specjalne strefy, w których w określonych godzinach podawane będzie piwo.
Zdecydowanie lepiej pod tym względem będą miały osoby, które zdecydują się na oglądanie Mundialu w TV. Jeśli ktoś posiada kod promocyjny dla Superbet, otrzyma nie tylko cashback, ale też możliwość śledzenia wyników na żywo oraz przeglądania wielu statystyk.
Koszty organizacji MŚ w Katarze
Kolejną rzeczą wyróżniającą Mistrzostwa Świata w Katarze, są koszty organizacji turnieju. Pod tym względem Mundial ten na długo zapisze się w historii futbolu. Dlaczego?
Władze tego kraju łącznie wydały prawie 220 miliardów dolarów. Głównie dlatego, że na pustynnych terenach trzeba było stworzyć od początku całą niezbędną infrastrukturę. Powstały nie tylko nowe stadiony, ale też liczne drogi czy hotele. Wiele środków zostało przeznaczonych też na promocję MŚ.
Dla porównania organizacja ostatniego Mundialu w Rosji kosztowała ten kraj ok. 12 miliardów dolarów. Całkowity koszt wszystkich turniejów w latach 1994-2018 pochłonął z kolei prawie 45 miliardów dolarów. Trzeba więc przyznać, że wydatki poczynione przez ten arabski kraj robią ogromne wrażenie.