Ustawa AML – co to jest? o co tutaj chodzi?

Działające zgodnie z przepisami Ustawy Hazardowej firmy bukmacherskie muszą stosować się także do tego zagadnienia. Na czym polega ustawa AML? Jakie kroki są podejmowane przez firmy bukmacherskie na tej płaszczyźnie – w stosunku np. do graczy?

ustawa aml w zakładach bukmacherskich
Ustawa AML – co to jest? o co tutaj chodzi?

Zakłądy bukmacherskie – O czym mówi ustawa AML?

Aby dowiedzieć się, na czym polega ta ustawa, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić, co oznaczają poszczególne literki. Otóż AML to nic innego, jak Anti Money Laundering. Chodzi o przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Dodatkowo często mówi się, że ta ustawa ma na celu zapobieganie finansowania terroryzmu. Są zaś osoby, które posiadają np. pieniądze z wielu nielegalnych źródeł. Kłopot (patrząc z ich perspektywy) pojawia się wtedy, gdy oszuści chcą dokonać większych zakupów. Chodzi np. o domy, mieszkania, drogie samochody itp.

Dlaczego? W końcu takie właśnie transakcje są bardzo pieczołowicie sprawdzane przez Urzędy Skarbowe. Często nawet zwykli, uczciwi obywatele dostają wezwania. Po to, by dokładnie określili, skąd mają pieniądze na zakup nieruchomości itd. Takie sytuacje szczególnie często zdarzają się wtedy, kiedy np. z rozliczenia podatkowego nie wynika, by dana osoba mogła wydać aż tak dużo pieniędzy na dom, mieszkanie itp. Wówczas zachodzi podejrzenie, że ktoś ma jakieś nielegalne dochody. Co ciekawe, oszuści bardzo dobrze orientują się w takich tematach. Dlatego właśnie próbują rozmaitych sztuczek, by wprowadzać do obrotu nielegalne pieniądze. Chodzi o tak zwane pranie brudnych pieniędzy. W tym celu mogą im posłużyć np. właśnie firmy bukmacherskie. Na szczęście te podmioty coraz skuteczniej się przed tym bronią.

100 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Państwo także wprowadza odpowiednie regulacje na tej płaszczyźnie. Wszystko po to, by były one odpowiednio szczelne. Sama ustawa AML jest stosowana właśnie m.in. w takim celu, by wykryć oszustów, poprawić działanie systemu podatkowego oraz zwiększyć bezpieczeństwo Polaków itp. Pierwsza wersja tego dokumentu została opublikowana już w 2000 roku. Potem do tej ustawy wprowadzono szereg nowelizacji. Tak naprawdę prace nad tym zagadnieniem trwają cały czas. Nie da się niestety ukryć, że oszuści próbują coraz to nowszych sztuczek, by okradać państwo…

Ustawa AML – Bukmacherzy muszą identyfikować graczy

Zasady zawarte w ramach ustawy AML są m.in. stosowane przez firmy bukmacherskie. Na tej płaszczyźnie tak naprawdę nie ma żadnego innego wyjścia. W końcu tak stanowi nasze prawo i należy je respektować. W innym razie przedstawiciele tych właśnie podmiotów będą narażeni na poważne konsekwencje. Jak zatem działają firmy bukmacherskie w praktyce? M.in. gracze są identyfikowani. Przede wszystkim chodzi nam o firmy bukmacherskie online. Aktualnie każde konto jest sprawdzane. Jeśli chcesz zatem wypłacić pieniądze, to musisz przesłać np. skan dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu itd. W niektórych sytuacjach następuje weryfikacja tego, skąd gracz miał pieniądze na zakłady bukmacherskie. Np. w Fortunie już w momencie dokonywania rejestracji musisz określić, czy środki pochodzą z umowy o pracę, z renty itd.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Warto zauważyć, że lokale stacjonarne także podejmują określone kroki na tym polu. Szczególnie w przypadku dużych sum pieniędzy przeznaczanych na zakłady bukmacherskie. Jeśli ktoś będzie chciał zagrać np. za kilkanaście tysięcy PLN, to może zostać poproszony o okazanie dowodu osobistego. To nie wszystko. Jak typer zagra za więcej, niż około 15 tysięcy euro, to zostaje to bezwzględnie zgłaszane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Niekiedy są powiadamiane odpowiednie instytucje

Osoby, które chcą używać firmy bukmacherskiej np. do prania brudnych pieniędzy są coraz skuteczniej łapane. Takie praktyki są obecnie naprawdę dobrze wykrywane. Warto wiedzieć, że podmioty hazardowe mają do dyspozycji np. nowoczesne oprogramowania. Dzięki temu łatwiej jest im wykryć podejrzane działania. A potem oszuści muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Warto wiedzieć, że firmy bukmacherskie na bieżąco monitorują rozmaite zachowania graczy. Chodzi np. o podejrzanie wysokie wpłaty, granie za bardzo duże sumy pieniędzy itd.

najlepsze promocje bukmacherskie
Bukmacher STS z nową promocją dla typerów

Jeśli pewne kwestie będą budziły wątpliwość, to obowiązkiem podmiotów bukmacherskich jak Betclic, STS, Fortuna czy eWinner jest zgłaszanie tego do odpowiednich instytucji. Obecnie kary za pranie brudnych pieniędzy są naprawdę surowe. Dużo mówi się o tym, że mają one być jeszcze bardziej zaostrzone. Wszystko po to, by wyeliminować w jak największym stopniu to zjawisko z naszego kraju.

Kto musi szczególnie się obawiać ustawy AML?

Oczywiście, szary Kowalski może spać spokojnie. Paradoksalnie są jednak sytuacje, kiedy uczciwa osoba jest pod szczególną uwagą. Zwłaszcza jeśli będzie np. bardzo dużo wpłacała. Jeśli grasz za sporo gotówki, to lepiej od razu uprzedzić bukmachera typu STS czy eFortuna, skąd pochodzą te pieniądze. Warto wysłać jakieś konkretne dowody. Po to, by nie zostać potem posądzonym o jakieś niecne uczynki. Na szczęście ustawy AML przede wszystkim muszą obawiać się osoby nieuczciwe, które chcą prać brudne pieniądze np. właśnie przy użyciu firm bukmacherskich. Ważne jest to, że obecnie są stosowane nowoczesne rozwiązania, by temu zapobiegać.

5 / 5. Ocen: 6

Polscy bukmacherzy

bukmacher bonus bez depozytu

Zakłady bukmacherskie: Ustawa AML – co to jest? o co tutaj chodzi?

spot_img